Σεμινάρια που πραγματοποιήθηκαν στην 32η NATEX και SAIL IN NATEX, τα οποία μπορούσαν να παρακολουθήσουν ελεύθερα τόσο οι επισκέπτες όσο και οι εκθέτες!!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Α’ 

18.00-19.00 Αλεξούδης Γιώργος YANMAR : « Marine κινητήρες Ιστιοπλοϊκού σκάφους»

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β’ 

17:00-18:00 A. Περράκης: «Υπ. Κυνήγι, Το Χόμπι»

18:00-19:00 Δ. Καρατζάς: «Χρωματισμοί Παραλλαγής»

19:00-20:00 Α. Κωστανάσιος: «Σημαδούρα & Σημαδευτήρι»

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 24 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

 

ΑΙΘΟΥΣΑ A’

11:00-12:00 Κλωσοπούλου Χριστίνα ΑΛΦΑΚΕΜ ΕΠΕ :«Απαλλαγείτε με εύκολο τρόπο από Σκουριά & Κιτρινίλες στο Gelcoat του σκάφους»

12:00-13:00 ΣΚΟΡΔΙΛΗΣ Α.Ε. : «Όργανα ναυσιπλοΐας για ιστιοπλοΐα της GARMIN»

13.00-14.00 Κυριακίδη Μαριάννα (Α.Ν.Ο.Ι.Α.Θ.) : «Επαγγελματική αποκατάσταση ως Skipper και Hostess

14.00-15.00 Κωνσταντίνος Ζάχος (Πτυχιούχος Τ.ΕΦ.Α.Α , Ομοσπονδιακός Προπονητής Canoe – Kayak Slalom) Ανθίππη Σκυριώτη (Πτυχιούχος Τ.Ε.Φ.Α.Α Ομοσπονδιακός Προπονητής Canoe – Kayak Slalom) :   «Canoe Kayak Slalom-ένα αθλημα μοναδικό και ιδιαίτερο.»

15.00-16.00 Αθανάσιος Βιλλιώτης (Πρόεδρος στο Πανελλήνιο Σύνδεσμο Προπονητών Κάνοε Καγιάκ, Πρώην βοηθός Ομοσπονδιακού Προπονητή στο Κάνοε Καγιάκ Σπριντ, Πτυχιούχος Τ.Ε.Φ.Α.Α.) : «Για τα Ήρεμα Νερά : Καγιάκ ταχύτητας : ο απόλυτος συνδυασμός ικανοτήτων.»

16.00-17.00 Κατερίνα Τερζοπούλου Κοινωνιολόγος : «Τεχνικές αντιμετώπισης κρίσεων πανικού στη θάλασσα».

17.00-18.00 Επαγγελματίες ΠΑ.ΣΧ.ΝΑ. «Θέλεις να εργασθείς ως Ναυαγοσώστης ; Το 2018 θα είναι η χρονιά σου»

18.00-19.00 Στρούζας Παναγιώτης (Π.Ο.Ι.Α.Θ.) «Παρουσίαση χρήσης του Life Raft»

19.00-19.30 Χαριτάκης Γιωργος Καρδιολόγος & ιστιοπλόος : «Τρόποι αντιμετώπισης της Ναυτίας»

19.30-20.30 Δρ. Αβραμίδης Στάθης Ε.Ο.Υ.Δ.Α. «Αθλητική Ναυαγοσωστική Εμπειρία, που σώζει ζωές»

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β’

10.00-11.00 Μπακιρτζής Ηρακλής, Πρόεδρος Συλλόγου Ερασιτεχνών Υποβρύχιων Αλιέων Ανατολικής Μακεδονίας, Θράκης και Θρακικού Πελάγους :  «Συνάντηση Συλλόγων Ερασιτεχνών Υποβρύχιων Αλιέων»

11:00-12:00 Α. Κωστανάσιος: «Συμβατικό Όπλο & Βέργα»

12:00-13:00 Τ. Αποστολάκης/Χ. Γιαννέλής: «Το Συντροφικό Ψάρεμα»

13:00-14:00 Ν. Κουβαράς: «Στεγνή Προετοιμασία για Βάθος»

14:00-15:00 Α. Μπέκας: «Σκοπευτική Αντίληψη»

15:00-16:00 Ν. Νικολάου: «Η Αξία της Εκπαίδευσης στην Εξέλιξη του Ψαροκυνηγού»

16:00-17:00 Γ. Δούναβης: «Κυνήγι στην Τρύπα: Προχωρημένες Τεχνικές & Ιδιαιτερότητες»

17:00-18:00 Δ. Τσέντας: «Το Μοντερνο Ψαροτουφεκο»

18:00-19:00 Γ. Βασιλείου/Σ. Γιάγκου: «Το Κυνήγι στα Πολύ Μεγάλα Βάθη» συμμετέχει ο Ν. Νικολάου

19:00-20:00 Μ. Λεονάρδος: «Κρασί & Ψάρι»

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Γ’

11.00-12.00 Γιώργος Πετράκης :  «Κυνηγετική νομική προβληματική και πραγματικότητα»

12:30-14:00 Αυγερινός Νίκος :  «Διαδραστικό σεμινάριο-επίδειξη, διόρθωση συμπεριφορών και αρχές βασικής υπακοής στον κυνηγετικό σκύλο»

14:30- 15:30 Ασπρογέρακας Δημήτρης, βοηθός κτηνιάτρου :  «Επίδειξη καλωπισμού του κυνηγετικού μας συντρόφου. Γιατί φροντίδα δεν σημαίνει μόνο ομορφιά, αλλά και υγιεινή»

16.00-17.00  Κιτσέλλης Μάνος (Υπεύθυνος Περιπατητικής ομάδος Υμηττού – Εκπαιδευτικός) Διαμαντοπούλου Αφροδίτη (Υπεύθυνη οργάνωσης δράσεων) Θεοδοδόπουλος Δημήτριος (Γεωμυθική – Τοπογράφος, αγρονόμος, Υπεύθυνος δράσεων) : «Περιπατητική  Ομάδα Υμηττού – Δράσεις χωρίς όρια!»

17:30-18:30 Δέδες Σπύρος :  «Ομιλία για τον κυνηγετικό σκύλο»

19:00-20.00 : Παρουσίαση Canvas Camp

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Α’

11.00-12.00 Αλεξούδης Γιώργος YANMAR : « Marine κινητήρες Ιστιοπλοϊκού σκάφους»

12:00-13:00 Βύρων Ροσάκης SOLBIAN : « Φωτοβολταϊκά σε ιστιοπλοϊκό»

14:00-15.00 Γιοβανίδης Νίκος (ΕΝΑΚ)  : «Αντιμετώπιση υποθερμίας»

15.00-16.00 Όμιλος Αμφιθέας ΝΟΑΜ : «Τεχνική κολύμβησης – η F1 της πισίνας»

16.00-17.00 Γιώργος Στάμου : «Συντήρηση σκάφους»

17:00-18:00 Κώστας Καραμπέτσος ΟΜΙΚΡΟΝ Μεσίτες Ασφαλίσεων : «Ασφάλιση σκαφών, τι καλύπτεται στη στεριά και τη θάλασσα»

18.00-19.00 Στρούζας Παναγιώτης Π.Ο.Ι.Α.Θ. :«Παρουσίαση χρήσης του Life Raft»

19.00-20.00 Κυριακίδη Μαριάννα (Α.Ν.Ο.Ι.Α.Θ.) : «Επαγγελματική αποκατάσταση ως Skipper και Hostess)

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β’

11:00-12:00 Α. Κωστανάσιος: «Λαβή & Σκόπευση»

12:00-13:00 Β. Κωτσάκής: «Το Πρώτο μου Πανελλήνιο Πρωτάθλημα»

13:00-14:00 Β. Καλογερόπουλος: «Τρεις Τρόποι Βελτίωσης των Επιδόσεων»

14:00-15:00 Δ. Κούμουλος: «Αγωνιστική Ελ. Κατάδυση & Υπ. Κυνήγι»

15:00-16:00 Α. Χατζηπροδρόμου: «Στα Ρηχά»

16:00-17:00 B. Zωνομέσης: «Ψαροτούφεκο, Το Όπλο»

17:00-18:00 Ν. Καμπάνης/Γ. Σιδέρης/Γ.Καββαδίας «Το Αγωνιστικό Ψαροτούφεκο»

18:00-19:00 G. De Mola/Κ. Μακρής: «Open International Sebastià Carbonell  Semana Master 2018,  Το Χρονικό»

19:00-20:00 Γ. Αντωνέλλος: «Ψήσιμο & Eναλλακτικοί Tρόποι Προετοιμασίας»

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Γ’

11:00- 12:00 Κτηνίατρος Παναγιώτης :  «Διαδραστική επίδειξη παροχής πρώτων βοηθειών στον κυνηγετικό μας σκύλο σε περίπτωση φόλας, τσιμπήματος φιδιού κλπ..Ενημέρωση και συζήτηση για μέτρα πρόληψης του κυνηγετικού μας συντρόφου.»

12:30-13:30 Αλέξανδρος Πετρόχειλος :  «Διαδραστικό σεμινάριο, επίδειξη εκπαίδευσης κυνηγετικών σκύλων αλλά και σκύλων φύλαξης και σωματοφυλακής!»

14:00-15:00 Κτηνίατρος Μάντακας :  «Σωστή διατροφή του κυνηγετικού σκύλου σε όλες τις φάσεις της ζωής του και για τα συμπληρώματα διατροφής βάση των αναγκών του.» 

15.00-16.00 Μανώλης Λαούτατζης :  «Surf Casting-Στοχευοντας στους μεγάλους σαργούς!»

16:00-17:00 Καλαντζής Γεώργιος :  «Γνωριμία με τις ηπειρωτικές φυλές δεικτών (Επανιέλ, Ντράτχααρ, Κούρτσχααρ).»

17:00-18:00 Απρογέρακας Δημήτρης ,βοηθός κτηνιάτρου :  «Επίδειξη καλωπισμού του κυνηγετικού μας συντρόφου. Γιατί φροντίδα δεν σημαίνει μόνο ομορφιά, αλλά και υγιεινή!»

18.00 -19.00 Γιώργος Καρακολίδης :  «Το Tai Rubber και όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε!»

19.00-20.00 Άγη Κασούμη : «Γυναίκα και σκοποβολή!»

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 26 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Α’

17.30-18.30 Κλωσοπούλου Χριστίνα ΑΛΦΑΚΕΜ ΕΠΕ :«Απαλλαγείτε με εύκολο τρόπο από Σκουριά & Κιτρινίλες στο Gelcoat του σκάφους»

18.30-19.30 ΣΚΟΡΔΙΛΗΣ Α.Ε. : «Ναυτικές Επικοινωνίες Μικρής Εμβέλειας»

19.30-20.30 Αλεξούδης Γιώργος YANMAR : « Marine κινητήρες Ιστιοπλοϊκού σκάφους»

ΑΙΘΟΥΣΑ Β’

17:00-18:00  Ρ. Κάλιτς: «Αναζήτηση & Eύρεση Ψαρότοπων»
18:00-19:00 Garmin Fishing Team Greece: «Βυθόμετρα Garmin & Νέο Descent Mk1»
19:00-20:00  Α. Κωστανάσιος: «Εναλλασσόμενα Βάρη»[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]